۱۳۹۳ تیر ۴, چهارشنبه

جواب به نظریه اعتراص آمیز


بنام الله مقتدر
جواب به یک اعتراض
بتاریخ: 5/4/1393 شمسی مطابق 26/6/2014 میلادی

یک نفر بدون نوشتن نامش  در مورد اعلامیه نهضت عدالت بلوچستان که از مغازه داران غیر بومی خواسته بود که تا پایان سال 1394 خورشیدی یا پایان سال 2015 میلادی به شهرهای خود شان تشریف ببرند نظریه اعتراض آمیزی با استفاده از کلمات نا مناسب فرستاده بود ولی چون نام نشانی تداشت و از کلمات نا مناسب استفاده کرده بود نظرش را منتشر نکردیم و جواب مان به این آقای بی نام و نشان اینست تا بدانند موضوع از چه قرار است:

همان طوریکه در آن اعلامیه هم ذکر شده بود ما هیچ دشمنی با غیر بومیان نداریم چون آنها هم حق دارند برای رسیدن به یک زندگی خوشبخت تلاش کنند ولی ما مردم بلوچ هم مثل آنها انسان هستیم و حق داریم یک زندگی با عزت و با کرامت و خوشبخت و بدون مزاحمت داشته باشیم. اینکه میگوئیم برادران غیر بومی لطف کنند برای مغازه داری به شهرهای خود شان تشریف ببرند بمعنی دشمنی با آنها نیست بلکه به معنی دفاع از حقوق مردم از همه نظر محروم بلوچ است که بتوانند در شهرو سرزمین  خود بطور آبرومندانه و بدون بگیر و ببند های خودسرانه زندگی کنند. همه میدانند که تحت یک سیاست تبعیض گرایانه حکومتی تمام  مشاغل دولتی و نیم دولتی و شرکتی و غیره در بلوچستان به غیر بومیان سپرده شده است اگر شغل مغازه داری را هم غیربومیان اشغال کنند تکلیف مردم بلوچ چه میشود!؟ هزاران نفر از مردم بلوچ جهت  پیدا کردن لقمه نانی برای خانواده های خود سالهای سال در خلیج میانه زندگی میکنند و از لذت زندگی در کنار خانواده های خود محروم هستند و این ظلم بزرگی در حق این ملت است که بیش از این نباید نادیده گرفته شود.
 هر مغازه دار غیر بومی جا و شغل یک بلوچ را عملا اشغال میکند و در نتیجه آن یک خانواده چند نفره بلوچ محتاج نان شب  میشود. وقتی که یک نفر بیکار میشود و همه راه های زندگی را به روی خود بسته می بیند مسلم است که تبدیل بیک مخالف نظام میشود. چنین فردی میرود مسلح میشود و حرفش را که هرگز شنیده نشده و نمیشود با استفاده از سلاح میزند چون چاره دیگری ندارد یعنی نمیتواند گرسنگی خانواده اش را ببیند و بیکار بنشیند و تن به مرگ تدریجی بدهد در حالیکه در زادگاه خودش کسانی  را می بیند که از جاهای دیگر آمده اند و با حمایت حکومت نژاد پرست و تبعیض گر دارند  سرمایه دار میشوند  و سرمایه بدست آمده از این منطقه را به شهرهای خود منتقل میکنند یعنی هم آنجا را دارند و هم اینجا را. این یک ظلم آشکار و صریح است و بیش از این نمیتواند قابل تحمل باشد و آنهائی که نسبت به این  تقاضای عادلانه اعتراض میکنند کسانی هستند که حقایق را نمی پذیرند پس اعتراض شان هم وارد نیست.

تقاضا میکنیم که همه برادران محترم غیر بومی تا قبل از پایان مهلت تعیین شده به شهر های خوش آب و هوای خودشان و نزد خانواده های خودشان  تشریف ببرند و حق زندگی کردن را از ملت بلوچ نگیرند. این یک عمل عادلانه و خدا پسندانه خواهد بود و بعدا جای هیچ گله ای را بهمراه نخواهد داشت. ما با همین روش مسالمت آمیز و عادلانه میخواهیم از ملت بلوچ رفع محرومیت کنیم اگر این روش کارگر نیفتاد مجبور خواهیم شد از روشهای دیگر هم استفاده کنیم. مهلت بازگشت مغازه داران غیر بومی به شهرهای خودشان همان پایان سال 1394 شمسی خواهد بود امیدواریم مغازه داران  غیر بومی این تقاضا عادلانه و مسالمت آمیز ملت بلوچ را مورد توجه قرار دهند تا روابط برادرانه و دوستانه بین ما  بهم نخورد.
محمد آرمیان
دبیر کل
نهضت عدالت بلوچستان 

      

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر