۱۳۹۴ مرداد ۲, جمعه

بلوچستان و کسبه اشغال گر


بنام الله مقتدر
بلوچستان و کسبه اشغال گر
بتاریخ: 3/5/1394 شمسی
          بار الها، کمک کن که ملت بلوچ هم مثل دیگر ملل جهان در سرزمین خود بدون مزاحمت اجانب خوشحال زندکی کند.
          یک قشر  از اشغال گران بلوچستان کسبه غیر بومی هستند. باید بدانیم وقتی که تعدادی غیر بومی که از مشهد و بیرجند و تهران و اصفهان و کرمان و غیره  به بلوچستان میآیند و در شهرهای مختلف آن  شروع به کسب و کار و مغازه داری میکنند عملا  بخشی از حقوق مردم بلوچ را که بومی بلوچستان هستند اشغال کرده و به خود اختصاص میدهند. هر مغازه دار غیر بلوچ در واقع جای کسب و کار یک بلوچ را اشغال میکند  و بدین ترتیب  یک خانواده بلوچ بیکار میشود و نان آور آن  برای پیدا کردن کار مجبور میشود به کشورهای خلیج و جاهای دیگر برود. امروز هزاران نفر بلوچ بدور از خانواده های خود در کشورهای مختلف خلیج مشغول بکار هستند تا هزینه زندگی خود را در آنجا ها  بدست آورند و دلیلش هم اشغالی است که توسط کسبه غیر بومی انجام شده است.
          هیچ کسی تا کنون به این بُعد اشغالگری توجهی نکرده است، اشغال بخش عظیمی از حقوق مردم بلوچ توسط کسبه غیر بومی. این آقایان کسبه غیر بومی می توانند  در شهرهای خود  مغازه داری کنند و راحت تر و طبیعی تر هم هست تا اینکه بیایند بلوچستان که امکانات زندگی در آن کمتر است و جای کسب و کار مردم بلوچ را اشغال کنند.
          این امر قابل توجه است که مردم بلوچ در این شغل  خود  از چندین جهت تحت فشار هستند. دارائی از کسبه بلوچ مالیات اضافه بر در آمد می بندد که کسبه توان پرداخت آن را ندارند و برای کم کردن این مالیات که نوعی باج گیری حکومتی است مجبور هستند در پیش کارمندان اداره دارائی سر خم کنند و تحقیر این آقایان را با جان و دل قبول کنند تا بتوانند اندک تخفیفی گرفته و مقدار این  مالیات زورکی را کمتر کنند. شهرداری برای عوارض و بازرگانی و بهداشت و اداره  تعزیرات هم هر کدام با شیوه های خاص خود این کسبه را تحت فشار قرار میدهند تا بتوانند رشوه وصول کنند و گر نه مجبور به پرداخت جریمه  و تهدید به  پلوم مغازه میشوند در هر حال تحت فشار روحی شدید قرار دارند. اما کسبه  فارس و غیر بومی با پرداخت اندکی مالیات از فشار بقیه ادارات معاف هستند و این سیاست غیر عادلانه و تبعیض گرایانه رژیم است که فارس ها  را در بلوچستان تحت حمایت خود دارد تا در سر زمین ملت بلوچ ریشه بزنند  و کم کم  تبدیل به صاحب خانه شوند  و بلوچ ها را هم با این گونه جریمه ها و سخت گیری های خسته کننده   بتدریج از خانه و کاشانه و سر زمین شان ریشه کن کرده  و آواره و دربدر نماید.
          لذا ما مردم بلوچ بعنوان صاحبان اصلی  بلوچستان از این آقایان کسبه محترم غیر بومی  که بخش عظیمی از محیط کاری ما را اشغال کرده اند  تقاضا میکنیم که هر کدام قبل از پایان سال 1394 شمسی برای ادامه کسب و کار خود لطف کنند به شهرهای خود تشریف ببرند تا صد ها نفر از خانواده های محروم بلوچ در محیط زندگی خود به کسب و کار به پردازند و مجبور نشوند برای پیدا کردن لقوه  نانی  به خارج از کشور بروند.  این یک تقاضای محترمانه همراه با ضرب الاجل است و امیدواریم که مورد توجه کسبه محترم غیر بومی که در بلوچستان مشغول  به کسب و کار هستند قرار گیرد. آیا این یک تقاضای عادلانه نیست که مردم بلوچ هم در سر زمین خود بتوانند بدون مزاحمت دیگران آسوده و راحت  زندگی کنند؟
          از مردم شریف و از همه طرف محاصره شده بلوچ تقاضا داریم که حتی الامکان نیازمندی های خود را از مغازه داران بلوچ خریداری نمایند و بدانند که معامله کردن با مغازه داران غیر بومی یک نوع خیانت جدی نسبت  به خود، سر زمین خود و سعادت و خوش بختی ملت خویش است. این یک موضوع بسیار مهم است که  مردم بلوچ حتما آن را جدی بگیرند و کسبه محترم غیر بومی اخطاری را که به آنان داده شده است جدی بگیرند تا خدائی نکرده صدمه ای نه بینند. این یک حقیقت است که هرکسی در خانه خود راحت تر است اگر این حقیقت را به پذیریم همه مان راحت خواهیم شد و نفرت های بوجود آمده از بین خواهد رفت.
با احترام،
محمد آرمیان
دبیر کل : نهضت عدالت بلوچستان ایران


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر